Ochorenia očí ľudia v mnohých prípadoch zanedbávajú. Dnes si bližšie rozoberieme očné ochorenie s názvom astigmatizmus, ktorým trpí skutočne veľké množstvo ľudí. O čo vlastne ide?
Astigmatizmus je porucha oka, ktorá sa prejavuje zakrivením rohovky alebo šošovky. Zdravé oko má tvar gule, kým ľudia trpiaci astigmatizmom majú oko v tvare rugbyovej lopty. V podstate ide o to, že optický systém je rôzne zakrivený a na sietnici sa vytvára neostrý a rozmazaný obraz. V mnohých prípadoch sa nevyskytuje sám, ale spolu s ďalekozrakosťou alebo krátkozrakosťou. V oftalmológii poznáme dva typy astigmatizmu:
- pravidelný astigmatizmus – pripomína tvar lopty na rugby, zakrivenie je pravidelné
- nepravidelný astigmatizmus – väčšinou je spôsobený zranením, ochorením alebo degeneráciou, prípadne zjazvením (zakrivenie je nepravidelné)
Príznaky astigmatizmu:
- rozmazané alebo skreslené videnie
- unavené a namáhané oči
- bolesti hlavy a migrény
- diskomfort v očiach
- ľudia majú tendenciu privrieť oči, aby videli jasnejšie
- škúlenie
- problémy s videním v noci (pri jazde autom)
Toto ochorenie je viac citeľné hlavne pri dlhodobej práci s počítačom a taktiež komplikuje život študentom, ktorí pociťujú ťažkosti pri čítaní kníh. Treba však povedať, že vyššie uvedené príznaky hneď nemusia značiť, že trpíte astigmatizmom. Určite sa zver do rúk očného lekára, aby určil skutočnú príčinu príznakov.
Ako sa dá astigmatizmus diagnostikovať?
Očný lekár otestuje pacientovi zrakovú ostrosť tým, že ho požiada, aby prečítal písmená na očnom grafe. Tak zistí jasnosť videnia na rôzne vzdialenosti.
Phoropter
Phoropter je prístroj, ktorý pomáha zistiť, ako vytvarovať šošovku, aby správne upravila videnie. Lekár na pacientovi vyskúša viac druhov šošoviek a zisťuje, ktoré zlepšujú zrak.. Na základe odpovede pacienta vyberie šošovky, ktoré poskytujú najjasnejšie videnie.
Autorefraktor
Očný lekár tiež môže použiť autorefraktor na určenie korekčných šošoviek, ktoré pacient potrebuje. Autorefraktor má svetielko, ktoré svieti do oka a meria zmeny na oku, keď sa svetlo odráža od zadnej časti oka.
Keratometer
Ide o zariadenie, ktoré meria krivku očnej rohovky. Vďaka tomu lekár získa viac informácií o tvare a povrchu rohovky. Všetky tri prístroje sú určené na presnú diagnostiku a meranie astigmatizmu.
“Toto ochorenie je viac citeľné hlavne pri dlhodobej práci s počítačom a taktiež komplikuje život študentom, ktorí pociťujú ťažkosti pri čítaní kníh.”
Ako sa astigmatizmus lieči?
Väčšina foriem astigmatizmu sa dá úplne v poriadku vyliečiť. Mierny až stredne ťažký astigmatizmus sa zvykne opraviť kontaktnými šošovkami a okuliarmi. Tie korigujú astigmatizmus kompenzáciou nerovnomerných kriviek v rohovke a šošovke.
Ďalším riešením môže byť refrakčná chirurgia, ktorou sa dosiahne zmena tvaru očnej rohovky pomocou laserovej operácie. Astigmatizmus je možné operovať ambulantne a absolútne bezbolestne. Ak je rohovka nepravidelne zakrivená, lekár ju musí povrchovo upraviť – po tomto zákroku pacient pociťuje bolesť.
Výhodou laserovej operácie je to, že pacienta zbaví astigmatizmu natrvalo, a tak si nemusí robiť starosti s nosením šošoviek alebo okuliarov. Ak uvažujete nad týmto zákrokom, vedzte, že vaše oči musia byť úplne zdravé – bez infekcií, poranení, jaziev na rohovke a iných očných ochorení.