🖤 Využi skvelú zľavu -50%

Cestovanie s rodinou môže byť ohromujúce a obohacujúce. Michaela, Lukáš a ich dcérka sa rozhodli objavovať Európu nekonvenčným spôsobom – s vlastným karavanom. Ich dobrodružstvá v rôznych krajinách Európy prinášajú úžasné zážitky, výzvy a nezabudnuteľné chvíle. Zistime, ako táto rodina zvláda cestovanie s karavanom a aké rady majú pre ostatné rodiny, ktoré túžia podniknúť podobné dobrodružstvo.

Ahojte Michaela a Lukáš. Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste začali cestovať po krajinách Európy vlastným karavanom?

Lukáš: Máme radi cestovanie a je to náš spoločný koníček. Keď prišla pandémia, nastali dve situácie. Prvá, utlmil sa biznis a mal som zrazu veľa času a druhá, bolo komplikované cestovať do zahraničia. Sedieť doma nás bavilo asi mesiac, no a potom sme začali vymýšľať, čo a ako. Ja som mal už predtým pohnútky vyskúšať si karavaning a toto bola tá pravá chvíľa. Začali sme plánovať, prenajali karavan a vydali sa na mesačnú cestu naprieč Slovenskom. A kto vyskúša karavan raz, už sa tohto druhu cestovania nikdy nevzdá. Zostávalo len dúfať, že to tak má aj M…

Michaela: …a aj na moje prekvapenie som sa do karavanu zamilovala. Sloboda, ktorú v tom momente v tej malej krabičke máte a možnosti, ktoré vám domček na kolesách dáva, sú presne to, čo od cestovania očakávam.

Aké destinácie ste doteraz navštívili a čo vás k nim priviedlo?

Michaela: Ak sa pýtate čisto na karavanové tripy, tak samozrejme Slovensko, Česko, Rakúsko sú najčastejšie destinácie a každý rok sa snažíme vymyslieť minimálne 2 tripy mimo týchto krajín. Boli sme v Chorvátsku, v Slovinsku, v Toskánsku, v Dolomitoch a v Holandsku. Už teraz sa nevieme dočkať ďalšej sezóny, lebo plány sú 😉

Lukáš: …túto sezónu sme v karavane strávili 56 nocí a prešli takmer 15 tisíc kilometrov. Holandsko je mekka karavaningu, Dolomity sú láska, Slovinsko je dobrodružstvo, Toskánsko bol sen…každá krajina má niečo, prečo ju chceme navštíviť, len to treba správne uchopiť a naplánovať. Ja milujem aj juhovýchodnú Áziu a jediné čo ma mrzí je, že tam sa asi karavanom nikdy nedostaneme. Aj keď ako sa vraví, nikdy nehovor nikdy 🙂

Čo považujete za najväčšiu výhodu cestovania s karavanom voči iným formám dopravy alebo ubytovania?

Michaela: Jednou z najväčších výhod je to, že aj v nadmorskej výške 2500 metrov nad morom zavriete dvere na karavane a ste doma. Cítiť sa doma kdekoľvek na svete je úžasný pocit 😉 – home is where we park it ;).

Lukáš: Znie to ako klišé, ale v karavane je samotná cesta cieľom. V princípe sa nikdy nikam neponáhľate, lebo sa to tak celkom nedá. Dovolenka začína v momente ako naštartujete a nikdy neviete kam vás to zaveje. Možnosť kedykoľvek zdvihnúť “kotvu” a presunúť sa inam, je nezaplatiteľná. Najväčsia výhoda za mňa je však to, že ak sa vám niekde nepáči alebo vám niečo nevyhovuje alebo sa pokazí počasie, výlet nekončí. Jednoducho sa presuniete o pár kilometrov ďalej.

Existuje nejaký konkrétny moment alebo situácia, ktorá vám na cestách s karavanom zostala nezabudnuteľná?

Michaela: Jeden z najsilnejších momentov, na ktorý naozaj nikdy nezabudnem, bola situácia, keď nám zlyhal motor na horskom prechode Grossglockner.

Lukáš: Sú dva momenty, ktoré sa dajú považovať za nezabudnuteľné. Prvým je moment, keď sme sa rozhodli, že si zaobstaráme vlastný karavan a prvý výlet s ním. Bola zima, pršalo, sezóna ešte nebola rozbehnutá, ale bol to asi najkrajší výlet. Druhý, oveľa silnejší moment bol, keď som sa dozvedel, že necestujeme dvaja ale traja .

Aké sú najväčšie výzvy alebo problémy, ktoré ste na cestách s karavanom zatiaľ zažili a ako ste ich prekonali?

Michaela: Cestovanie s dieťaťom a výmena miesta spolujazdca za miesto animátora. Keď idete 12 hodín je to naozaj náročné zabaviť 2,5 ročnú dcéru. Zvládnuť sa to dá. Ide o maličkosti, ktoré vyplývajú z nášho rozhodnutia cestovať.

Lukáš: V princípe v momente ako naštartujete ste v problémoch. Na karavane sa vám môže pokaziť nespočetné množstvo vecí. Výzva je každý trip. Nefunkčné kúrenie, haprujúca voda, pokazená elektrika, milimetre na prejazd cez parkovisko vo Florencii, prehriate brzdy v Dolomitoch, prázdna nádrž na horskom priesmyku Vršič. Prekonať sa to dá jedine vtedy, ak máte pri sebe takých parťákov ako mám ja. Nebyť Mišky a jej trpezlivosti, šikovnosti a pohotovosti nedalo by sa to prekonať.

Máte nejaké praktické tipy a rady pre rodiny, ktoré by tiež radi cestovali s karavanom po Európe?

Michaela: Základná rada je nebáť sa. Neexistuje situácia, ktorá by nemala riešenie, aj keď v prvom momente sa to zdá ako katastrofa. A druhá rada alebo tip je, “ako sa nastavíš, tak sa na výlete budeš mať”.

Lukáš: Plánovať, plánovať, plánovať. Všetko si dopredu premyslieť, nastavit, vybrať presné miesto na prenocovanie, do detailu zadefinovať rozpočet, a to len preto, aby sa mohlo všetko diať úplne inak. Srandujem. Jediná rada je užiť si čas s rodinou kdekoľvek sa nachádzate a aj z komplikácie vytvoriť príležitost na nové zážitky.

Ako sa vaša dcérka prispôsobuje cestovaniu v karavane a aké sú jej najobľúbenejšie zážitky?

Lukáš: Keby nemala tak úžasnú parťáčku a mamu v jednom, asi by sa neprispôsobila. Mia je od narodenia cestovateľ, takže sa veľmi prispôsobovať nemusela. Je to jej prirodzené prostredie, v ktorom sa cíti ako doma.

Michaela: Haha, ďakujem za uznanie.

Ako cestovanie s karavanom ovplyvnilo rodinné väzby a vzťahy medzi vami?

Michaela: Nášmu vzťahu externé prostredie prospieva. Myslím, že si menej lezieme na nervy ako doma na gauči .

Lukáš: Nemáte príliš čas riešiť hlúposti a drobnosti, ktoré sa vám doma zdajú oveľa dôležitejšie. Mne karavan pomohol v nájdení ďalšieho úžasného rozmeru mojej manželky. Stal sa z nej parťák a okrem partnera aj úžasný kamarát, s ktorým sa nenudím. Vo všeobecnosti si myslím, že nás karavan ešte väčšmi zblížil a vytvoril medzi nami silnejšie puto.

V akej miere sa líšia kultúry a spôsob života v rôznych krajinách, ktoré ste navštívili, a ako sa to prejavuje pri cestovaní s karavanom?

Lukáš: Bohužiaľ, je veľmi citeľný rozdiel v tom či cestujete po východnej Európe alebo prejdete hranice s Rakúskom. Kvalita služieb, čistota sociálnych zariadení a ich vek, možností, ktoré ponúkaju jednotlivé kempy sú jednoducho neporovnateľné. Občas to vyváži človečina a zápal pre vec, ale to nie vždy stačí. Zažili sme kempy, ktoré si za svoje služby pýtali veľa peňazí a naozaj nestáli za to.

Michaela: Čo je však úžasné, karavanisti sú veľká rodina a ak máte akýkoľvek problém a v okolí sa nachádza nejaký karavanista, okamžite ste na ten problém dvaja. Je to úžasný svet, len by sme sa k nemu mali správať s väčšou úctou a pokorou.

Čo vás najviac prekvapilo alebo ohromilo v rôznych krajinách, čo sa týka prístupu k cestovaniu s karavanom?

Michaela: Asi najviac to, že existujú kempy rodinného charakteru, kde prakticky parkujete na záhrade u niekoho doma a domáci sa s vami delí o svoje súkromie. Mám na mysli rôzne malé farmičky s hospodárskymi zvieratami, ktoré sú úžasným miestom pre deti. Mia má tieto typy kempov úplne najradšej.

Lukáš: Mňa asi vždy najviac prekvapí prístup majiteľov kempov. Okamžite ste kamoši a patríte do pomyselnej rodiny. Neprestáva ma napríklad prekvapovať nezlomnosť a odhodlanosť majiteľov kempu Leháro Camping vo Vysokých Tatrách. Sú to mega ľudia a ich prístup ku kempingu by mal byť príručkou toho, ako sa to má robiť.

Aký bol váš najlepší zážitok alebo miesto, ktoré ste doteraz navštívili?

Michaela: Jednoznačne Dolomity.
Lukáš: Za mňa asi Texel v Holandsku, ale Grossglockner bol tiež nezabudnuteľný.

Ako vyzerá váš typický deň na ceste s karavanom?

Lukáš: Ráno zbaliť kemp, pripraviť karavan na cestu, vyprázdniť šedú vodu, naplniť čerstvú vodu. Následne naplánovať trasu, pozrieť parkovisko a ďalší kemp a potom už len užiť si deň taký, aký príde. Máme pomerne jasne rozdelené úlohy a obaja vieme, čo v ktorej situácii robiť.

Michaela: Ešte treba niečo jesť, piť a postarať sa o Miu. Každý deň je v niečom iný, ale keďže sme sa naučili dopĺňať sa, je to už rutina.

Aké je vaše postupovanie pri hľadaní vhodného miesta na parkovanie karavanu?

Michaela: Toto je Lukášova parketa. Ja už len schvaľujem jeho návrhy.

Lukáš: V prvom rade hľadáme aktivity, ktoré na danom mieste chceme vidieť alebo zažiť. Potom pozeráme možnosti, kde zaparkovať. Niekde je možné byť v kempe a naopak sú situácie, kedy sa nedá inak, ako byť “nadivoko”. V princípe sa vždy snažíme nájsť také miesto, kde sa nachádza aspoň základná infraštruktúra. Toalety, sprchy, pitná voda, elektrická prípojka. Nestalo sa nám, že by sme zostali vo vzduchoprázdne ani v situácii, kedy sme išli na blind. Sieť kempov alebo stellplatzov je tak hustá, že to asi nie je možné. Samozrejme počas hlavnej sezóny sa snažíme rezervovať si miesto, ale ešte sa nám nestalo, že by sme na noc zostali niekde vysieť. Používame overené aplikácie ako je napr. park4night.

Aký je váš spôsob riešenia problémov alebo neočakávaných situácií, ktoré môžu vzniknúť počas cestovania s karavanom?

Michaela: Myslím si, že viem zachovať pokoj a nepodľahnút panike. S chladnou hlavou sa všetko rieši jednoduchšie. Je dôležité vedieť problém zanalyzovať a položiť na stôl riešenia. Niekedy sú síce ťažké, ale neexistuje problém, ktorý by nemal riešenie.

Lukáš: Najskôr sa vyrovnať s panikou a nepodľahnúť jej. Sú situácie, ktoré jednoducho musíte len prijať a prežiť. Ako som spomínal, už v momente, kedy naštartujete, máte nejaký problém, len ho ešte nepoznáte. Skúsenosť je neprenosná a počtom kilometrov a dní strávených v karavane sa učíte ako zvládať jednotlivé situácie. Je ťažké sa na ne pripraviť, ale netreba sa ich báť. Keď nejde o život, nejde o nič.

Aké sú vaše najlepšie tipy pre rodiny, ktoré plánujú podniknúť podobné dobrodružstvo cestovania s karavanom po Európe?

Michaela: Treba to vyskúšať najskôr na pár dní. Ak vám to sadne, potom nie je o čom.

Lukáš: Ja som o karavaningu veľa čítal, videl nespočetne veľa videí. Treba si uvedomiť, že je to stále len stanovačka, síce na vyššej úrovni a oveľa drahšia, ale stále stanovačka. Čiže ak nemáte radi prírodu, ak vám vyhovujú hotely a kontinentálne raňajky, tak sa do karavaningu asi nezaľúbite. Ďalšia z vecí, ktorú považujem za dobrý tip, je nemať veľké oči. S karavanom je všetko nadlho a nič nejde podľa plánu. Čiže ak chcete niečo plánovať, nerobte to do detailov. Nebudete potom smutní z toho, že ste niečo nestihli.

Máte nejaké konkrétne plány do budúcnosti alebo destinácie, ktoré by ste radi preskúmali v budúcnosti?

Michaela: Mojim snom je ísť na Faerské ostrovy. Tie však musia ešte počkať (resp. ja ), lebo to nie je zrovna destinácia vhodná pre malé dieťa. Určite máme v pláne navštíviť Nórsko resp. sever Európy. Taktiež Švajčiarsko je na našom bucket liste.

Lukáš: Rád by som sa vrátil do Slovinska. Láka ma Rumunsko a Albánsko. V týchto dňoch sa ale plne venujeme plánovaniu našej zimnej dovolenky v teple. Karavan zostane v tomto prípade doma Ak chcete vedieť, kde budeme tráviť zimu, sledujte nás našom instagrame @cestujeme_ako_chceme.

Zavrieť
Prihlásiť
Zavrieť
Košík (0)

Žiadne produkty v košíku. Žiadne produkty v košíku.