index

Beh je jedným z najdostupnejších a najúčinnejších spôsobov cvičenia, ktorý prispieva k fyzickej a duševnej pohode. Ak sa chystáte začať s behom alebo chcete zlepšiť svoj beh, kľúčom k úspechu je dobre navrhnutý tréningový plán. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vytvoriť si efektívny a udržateľný tréningový plán na beh:

 

1. Stanovte si ciele: Predtým, ako začnete s vytváraním tréningového plánu, je dôležité stanoviť si jasné a merateľné ciele. Tieto ciele by mali byť realistické a zamerané na tvoje individuálne potreby a schopnosti. Môže to byť napríklad zlepšenie kondície, dosiahnutie určitého času v behu na určitú vzdialenosť alebo účasť na bežeckých pretekoch.

2. Spoznajte svoje východiskové body: Predtým, ako začnete navrhovať svoj tréningový plán, je dôležité poznať svoje východiskové body. To znamená, že je nutné zistiť zistiť, aká je vaša súčasná kondícia a úroveň behu. Môžete to urobiť pomocou testov kondície alebo jednoduchých behových testov, ktoré vám pomôžu určiť tvoj aktuálny stav a lepšie prispôsobiť tvoj tréningový plán.

 • Test kondície: Beh na čas, zvyčajne 12 minút. Zaznamenajte, koľko kilometrov dokážete zabehnúť počas týchto 12 minút.
 • Test behu: Beh na čas 1 kilometra. Zaznamenajte ubehnutý čas, ktorý vám poskytne informáciu o tvojej momentálnej rýchlosti a vytrvalosti na krátku vzdialenosť.

3. Vyberte si vhodnú vzdialenosť a frekvenciu tréningov: Po stanovení cieľov a poznatí tvojích východiskových bodov môžete začať plánovať konkrétne tréningy. Vyberte si vzdialenosť, na ktorú sa chcete zamerať (napríklad 5 km, 10 km, polmaratón alebo maratón) a určite si frekvenciu tréningov. Vo všeobecnosti je vhodné behať aspoň trikrát týždenne, pričom medzi jednotlivými tréningmi by mali byť aspoň jeden alebo dva dni voľna na regeneráciu.

4. Zahrňte rôzne typy tréningov: Váš tréningový plán by mal zahrňovať rôzne typy tréningov, ktoré pomôžu zlepšiť tvoju vytrvalosť, rýchlosť a silu. Medzi tieto tréningy môžu patriť:

 • Beh na dlhé vzdialenosti: Na zvýšenie vytrvalosti.
 • Intervaly: Striedanie medzi krátkymi úsekmi rýchleho behu a pomalého behu na zlepšenie rýchlosti a vytrvalosti.
 • Tempové behy: Beh na strednej intenzite, ktorý pomáha zlepšiť vašu vytrvalosť a schopnosť udržať tempo počas dlhších vzdialeností.
 • Behy na stúpaniach: Posilňuje svaly a zlepšuje vytrvalosť.
 • Behy na techniku: Zamerané na zlepšenie techniky a efektívnosti behu.

5. Postupne zvyšujte objem a intenzitu tréningu: Je dôležité postupne zvyšovať objem a intenzitu vášho tréningu. Nedávajte si príliš vysoké ciele zo začiatku a buďte trpezlivý/á. Postupné zvyšovanie objemu tréningu pomáha predchádzať zraneniam a preťaženiu.

6. Zamerajte sa na regeneráciu: Regenerácia po behu je kľúčovým aspektom, ktorý ovplyvňuje váš výkon a schopnosť zotaviť sa po náročnom tréningu. Správna regenerácia pomáha zmierniť únavu, minimalizovať riziko zranení a zlepšuje vašu pripravenosť na ďalší tréning alebo pretek.

 • Doprajte si dostatočný odpočinok. Kľúčovým aspektom je spánok. Snažte sa spať aspoň 7-9 hodín každú noc a venujte pozornosť aj kvalite spánku.
 • Správna hydratácia. Uistite sa, že sa hydratujete dostatočne. Ideálny pomer tekutín a elektrolytov je dôležitý pre optimálnu regeneráciu.
 • Správna výživa. Po náročnom tréningu sa snažte zjesť jedlo bohaté na bielkoviny a sacharidy, ktoré pomôžu obnoviť svalové vlákna a doplniť energetické zásoby.
 • Aktívna regenerácia. Sem patria masáže, protahovanie svalov, cvičenia na posilnenie jadra a ľahká aeróbna aktivita, ako je chôdza alebo plávanie. Tieto aktivity môžu pomôcť zvýšiť prietok krvi a zmierniť svalovú únavu.

7. Udržiavajte si flexibilitu: Váš tréningový plán by mal byť flexibilný a prispôsobiteľný. Sledujte svoj pokrok, reagujte na svoje telo a prípadne upravujte plán podľa svojich potrieb a okolností.

8. Monitorujte svoj pokrok: Nezabudnite sledovať svoj pokrok. Zaznamenávanie svojich tréningových výkonov a výsledkov vám pomôže sledovať svoj pokrok a identifikovať oblasti, v ktorých sa môžete zlepšiť.

Môže Vás zaujímať